Náš příběh

1.7.2018

První rok

Tak tu máme červenec 2018. Rok je v nenávratnu a byl pestrý – nasbírali jsme nebývale mnoho referencí a zkušeností z různých oborů (od vodárenství přes plastikářské stroje až po jednoúčelové stroje i automotive jsme se dotkli). Jak se říká: „zážitek nemusí být zrovna úplně pozitivní, hlavně když je silný“. Také ladíme formu a pilujeme tyhlecty procesy. Jako třeba sixsigma (korporátní terminologie z nás bude vyprchávat asi dlouho), tedy neustálé zlepšování – zlepšujeme se na všech frontách. Třeba ve vedení projektů od A do Z, účetnictví a boji s úředním šimlem. V tom posledním se asi nedá vyhrát, tak se alespoň snažíme udržet si tvář.
Kromě řady zajímavých aplikací v automatizaci strojů jsme si vyvinuli vlastní řešení pro sledování vytížení strojů na základě tzv. OEE (Overall Equipment Effectivness). Dokážeme tak hlavně firmám, které vyrábějí velké série výrobků, pomoci měřit a hledat možné „úniky“ ve výrobě.

Naše začátky

Je 1. 7. 2017. Začínáme. Na rozjezd máme hlavně velké plány a dobrou pajplajnu. Oba jsme prošli jednou velkou nadnárodní společností (proto ty korporátní termíny sem a tam vykukující z textu), která se zabývá výrobou všeho pro elektriku a tvrdí, že život je prostě zapnutý. Každý jsme prošli jinou a jinak dlouhou dráhu a posbírali velké zkušenosti na poli automatizace a řízení. A protože právě ty zkušenosti se nesbírají za slunečných dní během žoviálního dýchánku s přáteli, ale naopak za nocí strávených ve výrobní hale v podřepu za rozváděčem a hořícími termíny za zády a notebookem na klíně, víme, co vám můžeme slíbit. Víme, co je reálné a jaké prostředky budeme potřebovat.

Takže, ač je ESSE Automation novorozenec – dovolujeme se tvrdit, že má zkušenosti ostříleného borce.

1. 7. 2017

Kdo za naším příběhem stojí?

Martin Linhart

Vystudoval jsem FEL ČVUT v Praze, obor Technická kybernetika. Po zdárném ukončení studia jsem pracoval krátce v „automotive“ firmě, která se etabluje jako vnitropodnikový vývojový partner koncernu VW, zejména pak pro mladoboleslavskou Škoda Auto.

Nicméně záhy se objevila možnost vycestovat na dvouroční pracovní zkušenost pod křídly firmy Schneider Electric jako „Level 2 technical support for LEC, HEC and HMI“. Díky úzké vazbě této pozice na zákazníky bylo nutností rychle vstřebat německý jazyk i veškeré know-how z podporovaných oblastí. Během tohoto pobytu jsem měl možnost vyzkoušet si, co to znamená uvádět do provozu výrobní závod se stovkami PLC (Modicon Premium), asi čtyřnásobkem robotů (Kuka) a další automatizací.

U Schneideru jsem nakonec zůstal po následujících téměř 12 let. Během svého působení jsem si vyzkoušel různé pozice a oblasti od technických přes marketingové až po manažerské. Téměř celou dobu jsem se věnoval oblasti průmyslové automatizace, konkrétně skupině výrobců strojů, tzv. OEM. Pod mýma rukama ožila celá řada strojů z různých oblastí – balicí a brousicí stroje, ale i čerpací stanice nebo speciální stroje pro servis lyží.

Do vlastní firmy si tak odnáším cenné zkušenosti z řady aplikací i expertní znalost průmyslové automatizace Schneider Electric.

Kamil Hejda

Po vystudování oboru Infromační a řídící technika na ČZU jsem pracoval jako Automatizační inženýr u firmy Bühler Praha s.r.o. v divizi Grain Milling, kde bylo náplní mojí práce programování a zprovozňování řídících systémů mlýnů na pšenici.

Jednalo se převážně o programování Siemens S400 v Simatic Manageru. Nedílnou součástí mého zaměstnání bylo i cestování po světě a zprovozňování mlýnů přímo u zákazníků. Za zmínku stojí především mnohaměsíční pracovní stáže ve Švýcarsku, Jemenu a Nigérii.


Po několika letech jsem nastoupil do společnosti Schneider Electric CZ, kde jsem pracoval jako Aplikační specialista. Měl jsem na starosti programování řídících systémů výrobních strojů, zákaznickou technickou podporu, školení, vypracovávání nabídek a specifikací a vůbec vše, co se točilo kolem průmyslové automatizace. Získal jsem tak pokročilé znalosti z oblasti průmyslové automatizace, zejména ohledně manipulace s materiálem a plastikářských strojů.

Mojí velkou životní vášní je rugby, a proto jsem založil v roce 2011 Rugby Club Rakovník, na jehož chodu se stále aktivně podílím.